Gülen Yüzler, Mutlu Hastalar

Kendinizi iyi hissettiğiniz şekilde görünün.


Hakkımda

BURUN CERRAHİSİ

Deneyim ve uzmanlığın birleştiği noktada gerçekleştireceğimiz burun cerrahisinin size kattığı farklılığı gözlemleyeceksiniz.

TEDAVİLERİMİZ

“Daha Güzel Olduğunuz Bir Hayatı Yaşayın”


Burun Estetiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Çekicilik ve güzellik ilk olarak yüzde başlar. Burun görünümünün iyileştirilmesi için yapılan cerrahi bir uygulamadır.

1

Burun Estetiği

Bayanlarda 17, erkeklerde 18 yaşından itibaren burun estetiği ameliyatı yapılabilir. 3 ayda belirgin bir düzelme olur.

2

Ameliyat

Ameliyat sonrasında, bir hafta içerisinde günlük yaşantınıza dönebilir, hafif egzersiz ve yürüyüşler yapabilirsiniz. Daha ağır egzersiz için en az bir ay beklenmelidir.

3

Süre

İlk 2 hafta dişler çok dikkatli fırçalanmalıdır. Burun cildinin temizliğini ve bakımını ihmal etmemek gerekir.

4

Sağlık

KLİNİĞİMİZ

Klinik Resimlerimiz

SSS

Sık Sorulan Sorular

Estetik burun ameliyatlarında doğru planlama yapılırsa ameliyat sonrasında kalıcı bir burun tıkanıklığı olmaz. Hatta burunda tıkanıklığa neden olan septum deviasyonu ve/veya burun eti büyüklüğü gibi sorunlar ameliyat esnasında giderilerek önceki nefes alma problemleri giderilebilir. Ancak estetik müdahalede doğallıktan uzaklaşıp aşırıya kaçılırsa burundaki küçülmeye, daralmaya ya da burun kanatlarındaki zayıflamaya bağlı olarak nefes problemi oluşabilir. Ameliyat sonrasında erken dönemde burunda tıkanıklık olması normaldir, genelde 10 gün içinde düzelir.

Estetik burun ameliyatlarında doğru planlama yapılırsa ameliyat sonrasında kalıcı bir burun tıkanıklığı olmaz. Hatta burunda tıkanıklığa neden olan septum deviasyonu ve/veya burun eti büyüklüğü gibi sorunlar ameliyat esnasında giderilerek önceki nefes alma problemleri giderilebilir. Ancak estetik müdahalede doğallıktan uzaklaşıp aşırıya kaçılırsa burundaki küçülmeye, daralmaya ya da burun kanatlarındaki zayıflamaya bağlı olarak nefes problemi oluşabilir. Ameliyat sonrasında erken dönemde burunda tıkanıklık olması normaldir, genelde 10 gün içinde düzelir.

Kullandığımız nazal splint tamponlar dokuya yapışmadığı için kolaylıkla çıkartılabiliyor bu nedenle de ağrı olmuyor.

Burun estetiği sonrasında kişininde yatkınlığına bağlı olarak morluk ve/veya şişlik olabilir. Benim ameliyatlarımdan sonra yüzde hafif bir şişlik olabiliyor. Morluk genelde olmamakla beraber bazı hastalarımda göz çevresinde hafif bir morarma olabiliyor. Genellikle bir hafta içinde geçiyor.

Burun estetiğinde Açık ve Kapalı olmak üzere iki temel teknik vardır. İki yönteminde birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Kapalı teknikte burun cildinde herhangi bir kesi yapılmadığı için görünür bir iz oluşmaz ancak kısıtlı görüş ve çalışma alanı nedeniyle benim tercih etmediğim bir yöntemdir. Açık teknikte kolumella dediğimiz burun deliklerinin ortasındaki kısma ufak bir kesi yapılır. Bu kesi sonrasında estetik dikişlerle kapatılır, başlarda görünür olan kesi izi ortalama 2-3 ay içerisinde neredeyse tamamen kaybolur. Uzun dönem takiplerimde hiçbir hastamda bu konuda bir sıkıntı yaşamadığımı söyleyebilirim.

Ameliyat sonrasında ilk günden itibaren neredeyse hiç ağrı olmuyor. Hafif düzeydeki ağrılarda basit ağrı kesici ilaçlarla kolayca geçiyor. Hastalarımı taburcu ederken rutin olarak ihtiyaç duyarlarsa kullanmaları için ağrı kesici reçete ediyorum. Birçok hastam bir hafta sonra kontrole geldiğinde yazdığım ağrı kesiciyi kullanmadığını belirtiyor.

Burun ameliyatları sonrasında en olası komplikasyon kanamadır. Eğer olursa genellikle erken dönemde olur ama geç dönemde de nadir olarak olabilmektedir. Böyle bir durumda doktorunuzu bilgilendirmek gerekir. Çoğunlukla müdahale gerekmeksizin geçmektedir ancak müdahale gerektiren durumlarda oluşabilir. Bunun dışında enfeksiyon riski, burunda uzun dönemde oluşabilen şekil bozuklukları gibi risklerde mevcuttur. Bu konularda hastayı bilgilendirmek doktorun görevidir. Her ameliyatta olduğu gibi burun estetiğinde de riskler vardır. Risk olması meydana geleceği anlamına gelmez. Doktorun tecrübesi, hastanenin donanımı, hasta-doktor iletişimi riskleri minimalize etmektedir.

İyi yapılmış burun estetiği sonrasında burunda çökme ya da düşme olmaz. Ameliyat sonrasında erken dönemde burun ucu biraz daha kalkık olabilir, bu planlanmış bir durumdur. 1-2 ay içerisinde ödem azaldıkça burun ucunda hafif bir inme olur ve ideal görüntüsüne kavuşur.

Burun estetiği sonrasında şişlikler başta daha hızla iner, ilk 3 ayda belirgin bir düzelme olur. 6. ayda iyileşmenin %90 ı tamamlansa da tam iyileşme 1 yılı bulabilir. Özellikle burun ucunun şeklini alması kalın derili burunlarda 1,5 yılı bulabilir.

Burun üstüne konan termal alçı ameliyat sonrası 1. haftada alınıyor. Aynı şekilde alınması gereken dikiş varsa onlarda 1. haftada alınıyor. Alçı alındıktan sonra burnun durumuna göre gerekirse bantlama yapılabilir ve 5 gün kadar tutulur.

Burun estetiği sonrasında hasta 4-6 saat gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilebilir. Ben kendi pratiğimde hastalarımı bir gün hastanede misafir etmeyi tercih ediyorum. Refakatçi zorunlu olmamakla birlikte kendi konforunuz açısından size eşlik edebilir.

1 hafta sonrasında yürüyüş ve hafif egzersiz yapabilirsiniz. Daha ağır egzersiz ve fitness için bir ay beklemek gerekir. Tabi ki darbeli sporlardan korunmak şartıyla.

Eğer bir tıbbi zorunluluk yoksa bayanlarda 17, erkeklerde 18 yaşına kadar beklemenin hem burun gelişimi hem de psikolojik gelişim açısından daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Ameliyat sonrasında özellikle erken dönemde burnu kuvvetli sümkürmekten kaçınmak gerekir. Yatış pozisyonu yan ya da sırt üstü olabilir ama yüz üstü yatmaktan kaçınmak gerekir. Gözlük takmak için en az 3 ay geçmeli. Yaz aylarında yüzümüzü 50 faktör güneş kremi ile korumak olası burun üzerindeki lekelenmeyi önler. Burnu darbelere karşı korumak gerekir ancak burun cildinin temizliğini ve bakımını da ihmal etmemek gerekir. Kaliteli bir sabun ve cilt temizleme toniği ile burun cildinde oluşan yağlanma temizlenmeli böylece siyah nokta ve sivilcelenmenin önüne geçilmelidir. Unutulmamalıdır ki cilt ne kadar sağlıklı olursa burundaki şişlik o kadar hızlı iyileşir. Cilt bakımı yaptırılabilir ama peeling gibi daha derin ve travmatik temizlikler için 3 ay beklemeyi öneriyorum.

Burun estetiği sonrasında masajı her hastama önermiyorum. İlk 1 ayda istisnalar dışında hastalarıma masaj yaptırmıyorum. Öncelikle burundaki hassasiyetin azalmasını, mevcut şişliğin kendiliğinden inmesini bekliyorum. 1.ay kontrolünde burnun durumuna göre gerek görürsem özellikle de kalın derili hastalarda masaj eğitimi veriyorum. 3.ay kontrolüne kadar günde 3-4 kez 5 er dakika olacak şekilde masaja devam etmelerini istiyorum. 3.ay kontrolünde tekrar değerlendirip ya masajı sonlandırıyorum ya da bir süre daha devam ettiriyorum.

Ameliyat öncesi aspirin, coraspirin, doğum kontrol hapları gibi kan sulandırıcı özelliği olan ilaçları en az 2 hafta önceden kesmek gerekir. Ayrıca ameliyat haftası kırmızı meyve tüketmekten de kaçınmak gerekir.

Burun yapısına, deformitenin derecesine bağlı değişse de ortalama 2 saat sürüyor.

1 hafta sonra alçı ve bandajlar çıktıktan sonra dikkatli olmak şartıyla normal günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Eğer fiziki olarak ağır çalışma koşullarınız yoksa 1 hafta sonra iş başı da yapabilirsiniz.

Burun estetiği her mevsim yapılabilir, ameliyat başarısı açısından bir fark yoktur.

Bu konuda bir kural yoktur. Hasta kendini iyi hissediyorsa ameliyattan 1-2 gün sonra kısa mesafeli kara yolculuğu yapabilir, uçak yolculuğu için 1 hafta beklemek daha uygun olacaktır.